Морква Порадник для НУОМета 
Пораднику для НУО
: розповсюджувати і мотивувати НУО впроваджувати практичні екологічні кроки 

Впровадження засад Зеленого офісу

Електроенергія, вода, тепло, папір — все це ресурси, які ми звикли споживати, а кошти за них відносити на статтю адміністративних витрат. Ми можемо зменшите свої витрати, якщо спробуємо застосувати принципи Зеленого Офісу. Цього можна досягти без значних затрат, бо іноді достатньо переглянути порядок роботи організації і звички працівників щодо їх ставлення до довкілля і запровадити необхідні зміни.

Часто люди не усвідомлюють, що вартість експлуатації деякої офісної техніки може в декілька разів перевищувати її ціну при покупці. Наприклад, великий лазерний копір (ксерокс) вартістю 20 000 гривень, якщо його не вимикати упродовж 7 років гарантійної роботи та друку 2 мільйонів копій, використає електроенергію на суму 7 500 гривень, папір вартістю 120 000 гривень і тонер 75 000 гривень. А кількість викинутого в атмосферне повітря парникового газу діоксиду карбону (СО2) від виробництва електроенергії та утилізації паперу перевищить за цей період 80 тонн, що є еквівалентом викидам середньої за чисельністю родини упродовж 7 років.

Якщо ж придбати енергозберігаючу офісну техніку, то можна зменшити до 80% витрати за електроенергію, а також на 20–30%, витрати за кондиціонування, оскільки зменшиться кількість тепла, що надходить від офісної техніки. Коли ж придбаний копір матиме функцію двостороннього друку і в нього можна повторно заправляти картридж, то за сім років вдвічі зменшаться витрати на ці ресурси.

Реалії сьогодення засвідчують, що екологічне законодавство з часом посуворішає, обумовлене вичерпністю природних ресурсів та забрудненням навколишнього середовища. І якщо принципи Зеленого Офісу стануть частиною культури організації, то зміни в екологічному законодавстві (введення екологічних зборів, підвищення плати за комунальні послуги) не стануть шокуючими для керівництва організації. Понад те, така динамічна культура допоможе віднайти нові можливості та переваги у сфері вашої діяльності.

Дані рекомендації — лише орієнтир, який не може вважатися єдино правильним шляхом до реалізації мети зменшення використання ресурсів та утворення різних відходів. Втім, пропоновані кроки є результатом узагальнення існуючих в світі практик. Міжнародний досвід стверджує, що Зелений офіс вже став незамінною складовою багатьох соціально відповідальних компаній.

Зацікавлення та залучення працівників до впровадження принципів Зеленого Офісу

Виховання корпоративної культури, що орієнтована на турботу про довкілля, вимагає потужної інформаційної кампанії серед працівників та залежить від потенціалу особистих якостей кожного співробітника. Однак,  виховання екологічно свідомого працівника підвищить продуктивність праці та лояльність своїх співробітників.

Які першочергові заходи необхідно забезпечити для успішного проведення кампанії із впровадження засад зеленого офісу?

•      Сформулювати мету і завдання ініціативи таким чином, аби вони були реальними. Не варто розраховувати, що господарські витрати офісу зменшаться вдвічі через місяць після впровадження відповідної ініціативи.

•      Залучити підтримку керівництва слід не лише з боку фінансових ресурсів. Важливо, щоб  керівники компанії власним прикладом показували важливість дружніх до довкілля заходів;

•      Інформування працівників компанії – одне з ключових завдань програми Зеленого офісу, що полягає у донесенні до співробітників важливості виконання простих правил, які допоможуть забезпечити ефективне використання природних ресурсів.

•      Створення креативної групи, яка буде займатися яскравим оформленням та поширенням інформації для того, щоб зацікавити працівників компанії та показати їм важливість проекту. Яскраве супроводження проекту завжди впливає на свідомість людей та виховання розуміння того, що слід берегти природу;

•      Чіткий розподіл обов’язків серед персоналу та налагодження ефективної роботи серед усіх підрозділів компанії допоможе ефективно влаштувати процес;

•      Ведення обліку та розробка системи індикаторі допомагає вимірювати економічну користь від впровадження проекту;

•      Станьте новатором у своїй галузі, адже рух по впровадженню Зеленого офісу в Україні досить новий.

Після таких першочергових кроків постає питання: як залучити та мотивувати співробітників до практичних дій? Для цього можна:

1. Провести тренінги. Якщо є потреба та можливість, проведіть інтерактивні зустрічі для співробітників. Це можуть бути різні форми: презентація, семінар, перерва на каву, чи корпоративний пікнік, де буде розкрито основні положення концепції Зеленого офісу, та яким чином вони будуть впроваджуватись в даному конкретному випадку.

 

2. Наводити показові приклади, наприклад:

- Не вимкнений на ніч ксерокс витрачає зайву енергію, якої висталило б для друку понад 1500 аркушів паперу.

- Залишений увімкненим на всю ніч монітор споживає таку кількість енергії, якої вистачить для приготування 6-ти обідів у мікрохвильовій пічці.

- Один комп’ютер, який працює на повну потужність 24 години на добу і 7 днів на тиждень протягом року викидає понад 700 кг парникового вуглекислого газу в атмосферу. Це більше 1 кг СО2 за 12 годин роботи;

- Через кран, який протікає, витрачається до 26 л води за добу - цього достатньо, щоб прийняти душ.

- Сучасні світлодіодні лампи споживають біля однієї четвертої електроенергії (на 75–80% менше) порівняно зі звичайними лампами розжарювання, а термін їхньої експлуатації становить 6000–10000 годин — тобто майже у десять разів триваліший*.

Здавши на переробку 1 т макулатури, ви збережете 17–19 дерев, залишите чистими 30 000 л води та не допустите викидів 30 кг шкідливих речовин у повітря.

3. Матеріально заохотити. Якщо будуть сформовані індикатори та можна буде виміряти ступінь виконання рекомендацій (наприклад, за рахунок скорочення кількості використаного паперу, використаної електроенергії, водних ресурсів), то за цими показниками можна визначити структурний підрозділ організації, який виявився найбільш успішним. У якості матеріального заохочення можна встановити, що прорахована вартість зекономлених ресурсів буде надана в якості премії структурному підрозділу-переможцю.

Перейдемо саме до Практичних рекомендацій щодо поводження з конкретними елементами та аспектами щоденної діяльності організації в контексті концепції Зеленого офісу. Для зручності, всі рекомендації класифіковані за галузями.

Загальні:

1. Під час закупівель необхідно дотримуватися вимог екологічного маркування та відповідності енергозберігаючих якостей для усіх товарів та обладнання.

2. Бажано, щоб придбаний товар був місцевого виробництва, що зменшує негативний вплив від транспортування на великі відстані.

3. Купуйте товари з мінімально можливим пакуванням, у великих ємностях та упаковках.

4. Обирайте меблі, що виготовлені з природних відновлюваних матеріалів. Уникайте меблів, вироблених з ДСП та інших пресованих плит.


Електроенергія:


1. не забувайте вимикати світло, коли залишаєте приміщення чи робоче місце.

2. Вимикайте непрацюючу техніку (і персональні комп’ютери та офісне обладнання спільного користування (принтери, сканери) в кінці робочого дня. Досить ефективним методом для цього є призначення відповідальної особи за вимкнення спільного офісного обладнання.

3. Налаштуйте техніку на режим швидкого переходу в режим очікування. Якщо ви залишаєте ваше робоче місце більше ніж на 20 хвилин, рекомендовано вимикати монітор комп’ютера — монітори споживають приблизно вдвічі більше електроенергії, ніж системний блок. Також не забувайте вимикати весь комп’ютер, якщо залишаєте робоче місце на годину чи на триваліший час.

4.     Від'єднуйте зарядні пристрої від електромережі після використання.

5. Купуючи кухонну техніку, дотримуйтеся загальних правил закупівлі електроприладів — обирайте менший об’єм та більшу енергоефективність.


Ресурсозбереження:

1. Діліться ресурсами з колегами. Наприклад, сканер, принтер, факс, степлер тощо можуть спільно використовуватись.

2. Перш ніж скористатися витратними матеріалами, скажімо, папером для друку, впевніться, що вам це справді потрібно.

3. Купуйте товари та офісне обладнання з ресурсозберігаючими властивостями (наприклад, ксерокси з функцією двостороннього друку та можливістю повторно заправляти картридж).

4. Не купуйте одноразові товари (ручки, одноразовий посуд, т.д.), а обирайте такі, що можна повторно використовувати.


Вода:


1. Не купуйте бутильовану воду, краще встановити якісний фільтр та систему подачі питної води.

2. Наливайте до електрочайника стільки води, скільки необхідно для споживання (це також збереже енергію).

3. Забезпечуйте негайний ремонт пошкодженої сантехніки, особливо такої, що протікає.

4. Щільно закривайте крани.

5. Для миття посуду краще заповнити мийку водою, ніж мити під проточною. Це збереже воду та миючий засіб. 6.  Купуйте миючі засоби, що біологічно розкладаються
7. Замініть змішувачі 
поворотного типу на “натискні”. Це зменшить витрати води під час індивідуального налаштування необхідної температури.
8.  Встановіть на змішувачі водозберігаючі насадки.9. Встановіть лічільники
Пам’ятайте про важливість моніторингу. Регулярно відстежуйте витрати електроенергії та води у ваших приміщеннях. Це допоможе економити та пильнувати за можливими пошкодженнями: наприклад, збільшення витрат води може свідчити про наявність протікань у системі водопостачання та/або водовідведення і необхідність невідкладного ремонту.

Папір:

1.  Купуйте папір, виготовлений з повторного переробленого матеріалу.

2. Не купуйте папір із хлоридним відбілюванням.

3. Розумно використовуйте папір (тобто в тих випадках, коли вам це справді необхідно).

4. Друкуйте чи копіюйте документи з двох сторін аркушу. Надішліть працівникам електронний лист із вказівками щодо використання двохстороннього друку. Почепіть наклейки (повідомлення) біля принтерів.

5. Стимулюйте співробітників до користування чернетками. Встановіть коробки для збору односторонньо використаного паперу поблизу принтера чи в іншому зручному місті.


Бавовняні рушники замість паперових є екологічно дружнім та гігієнічним варіантом. У разі використання таких рушників, прати їх бажано малотоксичними порошками та після прання сушити на мотузці для білизни, а не в сушильному апараті.

Енергоефективні сушильники для рук позбавляють потреби прання бавовняних рушників і допомагають уникнути сміття від використання паперових рушників. Нові моделі сушильників зазвичай є більш енергоефктивними.

У разі використання паперових рушників купуйте ті, що вироблені з переробленого паперу.

Поводження з відходами:
У поводженні з відходами обов'язково дотримуйтесь правила "4-R" (Reduce, Reuse, Recycle, Refuse): зменшуй, повторно використовуй, переробляй, відмовляйся від непотрібного:

1.         Надавайте перевагу товарам з маркуванням "повторна переробка".

2.         Використовуйте техніку та папір, що вироблені з додаванням вторинної сировини.

3.         Не поспішайте викидати непотрібну річ, можливо вона комусь знадобиться.

4.         Спробуйте заохотити до сортування відходів у вашій організації. Влаштуйте веселе змагання між різними підрозділами, службами, поверхами, особистостями для визначення переможців і вручення нагород за найкраще сортування.

5.         Для ліквідації застарілої офісної техніки та меблів можна звертатися в організації та благодійні фонди, котрі можуть прийняти непотрібні речі, відновити їх та використовувати далі.


В Україні на переробку вторинної сировини приймають макулатуру, картон, скло (пляшки та бите скло), поліетиленові пляшки, металобрухт. Запровадження системи роздільного збору відходів (у яскраві кольорові контейнери з відповідною символікою) дозволить майже вдвічі зменшити звичайний об’єм відходів офісу, отримати відшкодування за здану вторсировину, а також підвищить екологічну культуру співробітників вашої організації фактично до світового рівня.


Регулювання клімату в офісі:

1.  Вдягайтеся відповідно до сезону. Це зменшить напругу систем регулювання клімату в офісі.

2. Користуйтеся приладами клімат-контролю лише за безперечної необхідності.

3. Продумано виставляйте робочу температуру для системи опалення. Зниження температурного рівня на один градус може зменшити енерговитрати від даної системи опалення на 10%. Оптимальною для сидячої роботи вважається температура 21–22 °С.

4. Частіше відкривайте вікна влітку, не забуваючи при цьому вимикати прилади клімат-контролю.

5. Жалюзі на вікнах допоможуть зберегти 10-15 % тепла взимку.

6.  Не закривайте радіатори декоративними завісами — це зменшує тепловіддачу на 10–12%.

7.  Купуйте обладнання з можливістю програмування (терморегулювання).

8. Не залишайте ввімкненим кондиціонер, якщо залишаєте приміщення на кілька годин.

9.  Пам’ятайте, краще завчасно відключати систему опалення, аніж відчинити вікно чи вмикати кондиціонер для охолодження кімнати.

Освітлення:

1. Максимально використовуйте природне освітлення.

2. При виборі лампочок необхідно надати перевагу енергоефективним світлодіодним моделям.

3. Замість того, щоб освітлювати всю кімнату, за можливістю, використовуйте настільну лампу для освітлення місця, де ви працюєте.

4. Тримайте лампи та плафони чистими. Чисті світильники випромінюють більше світла порівняно з брудними такої ж потужності.

5. Вимикайте зайве світло. Щоб заохотити до цього співробітників, розмістіть біля вимикачів таблички з нагадуванням — неформальний текст сприятиме ефективності агітації.

6. Зменшіть потужність освітлення у неробочій зоні.

7. Тримайте вікна чистими.

Транспорт:

Зрозуміло, що відмова від користування авто- та авіа-транспортом за сучасного темпу життя малоймовірна. Проте можна знизити вплив цих видів транспорту на навколишнє середовище.

1.  Обирайте громадський транспорт.

2.  Уникайте їзди на короткі відстані, адже у таких випадках рівень використання палива є надзвичайно високим.

3.  Якщо розмірковуєте “під’їхати машиною чи пройти пішки?”, завжди обирайте пішу ходу. На невеликих відстанях (до 1–2 км) виграш у часі, особливо за наявності заторів на дорогах, незначний порівняно із користю для здоров’я та навколишнього середовища.

4. Використовуйте екологічно дружнє пальне виготовлене за Європейськими стандартами із додаванням біопалив.

5.  Зменшіть кількість фізичних зустрічей. Розгляньте можливість проведення віртуальної зустрічі з партнерами, колегами та клієнтами замість того, щоб зустрітися особисто. Групову комунікацію між територіально розподіленими учасниками може бути організовано за допомогою веб-конференції, яка зменшує викиди CO2, пов'язані з використанням засобів транспорту. Веб-конференції допомагають компаніям економити кошти на подорожі службовців (вартість квитків чи бензину, витрати на проживання та добові).

6. Якщо все ж таки необхідно вирушити у відрядження, надавайте перевагу залізничному транспорту, а не авіаперевезенням. Це дозволить заощадити кошти компанії та зменшити вуглецеве навантаження на довкілля. Тим більше, що залізничний транспорт досяг певного прогресу у швидкості пересування (наприклад, з Києва до Львова можна доїхати за 5 годин, а враховуючи час подорожі до аеропорту та проходження реєстрації та контролю, вигоди в часі від авіаперевезень стають незначними).


Їжа:  


1. Намагайтесь купувати продукти від місцевих виробників 
2. Впровадження мінімум 1 вегетаріанського дня на тиждень покращить здоров'я і ефективність діяльності.

3. Принесіть для напоїв та їжі власну чашку, тарілки замість одноразового посуду


*Приклади:


1. Переробка купи паперу висотою один метр зберігає одне дерево.

2. Використання паперу зростає на 20 % кожного року.

3. У типовому офісі використовується 0,5 кг паперу на кожного працівника на

4. місяць.

5. Типовий американський юрист використовує одну тонну паперу щороку.

6. Виробництво повторно переробленого паперу використовує на 65% менше води, забруднює менше повітря на 75%, а воду на 35%.

7. Заміна ламп розжарювання енергозберігаючими світлодіодними лампами приводить до зниження споживання енергії в 3P4 рази.

8. Енергозберігаюча пускорегулювальна апаратура світлодіодних ламп знижує споживання електроенергії на 20-30 %.

9. Один туалетний бачок, що протікає, навіть якщо жодного разу не буде злитий, додасть 34000 л води за рік до господарських витрат офісу, а кран, що протікає, – 13500 л за рік.

10. Одна четверта частина від загальних витрат енергії типового офісу використовується його електронним устаткуванням.

11. Рівень потенційно шкідливих часток пилу в 5 разів вищий у період роботи офісу через випромінювання лазерних принтерів.

12. Щороку в Сполучених Штатах викидається більш ніж 350 мільйонів чорнильних картриджів і картриджів з тонером. Картриджі на 95 % придатні для повторної переробки.

13. На виробництво 1 кг яловичини треба 15 000 літрів води, 7-16 кг зернових

14. Бельгія, Хорватія, Канада та ще деякі країни ввели день без м'яса в державних установах та закладах освіти.


Методологія - http://www.greenoffice.ukma.kiev.ua/files/95-06.Suppl_.17_experience.doc

Презентація

http://www.slideshare.net/hoshvapr/green-office