Новини‎ > ‎

Цирк в світі. Статистика і факти

опубліковано 11 лют. 2018 р., 02:04 Єфімов Сергій   [ оновлено 12 лют. 2018 р., 00:23 користувачем Oleg Savitsky ]

Наше бажання проаналізувати світову статистику  відвідування людьми цирків спровокував пост заступника генерального директора Національного цирку України Олега Кия.

Те що заступник директора "заходить на територію захисників прав тварин" свідчить про те що наша думка починає мати вагу в суспільстві, і не реагувати на неї в пана Олега вже нема можливості. Бо це суттево б'є по кишені і "репутації" цирку.

"Дозвольте привести власні факти" - пише Олег Кий. Але факти не можуть бути власними, бо це вже маніпуляція.

Факт  — елемент емпіричного знання, що формується за допомогою ряду складних пізнавальних операцій. Ціль такої діяльності — виключити з вихідних даних реального спостереження й експерименту суб'єктивні моменти — помилки спостерігачів, перешкоди, перекручування прикладів. 

Зокрема заступник директора цирку пише: "кожного дня в світі відбувається близько 10 000 циркових виступів номерів з тваринами. Це значить що є у світі 10 000 активних дресирувальникі тварин. Кожен рік люди-дресирувальники змінюються. Іншими словами загальна кількість у часі цих дресирувальників зростає. За три роки можливо кількість номерів у часі зростає, можливо у два рази".

Ці слова неможливо підтвердити, але ми спробуємо поглянути на дані які є в інтернеті, а саме статистику Гугл трендс (на основі пошукових запитів) в осяжному минулому.

Інтерес із часом
Цифри показують популярність терміну відносно найвищої точки на графіку для певного регіону та періоду часу. 100 – це пік популярності терміну. 50 означає, що популярність терміну вдвічі менша. 0 означає, що було замало даних про цей термін.

За даними Гугл трендс ми маємо тенденцію до повільного спадання графіку запитів стосовно цирків в світі в пошукових запитах протягом всього існування інтернет статистики з 2004 року. За останні 10 років в світі інтерес інтернет-користувачів до цирків зменшилася на 20%.


Тепер поглянемо на статистику в Україні. Щоб зрозуміти хаотичне коливання графіку запитиів зі словом цирк до 2008 року нам потрібно подивитись чисельність інтернет користувачів в Україні. В 2008 році чисельність користувачів не перевищувала 8 млн. осіб,о тже до 2008 року запити були лише від незначної частини населення України. Зараз в Україні користуються інтернетом та пошуковими системами більше 21,6 млн користувачів.

Згідно з даними Інтернет Асоціації України.


 Тепер детальніше сфокусуємося на графіку використання пошукового терміну цирк в Україні

За останні 5 років існує певна циклічність використання пошукового терміну цирк. Помітні особливі моменти, коли люди найбільше цікавляться цирком: вони виникають в період нового року. Якщо усереднити річні дані, то загалом в Україні цікавість до цирку як явища потроху спадає.

Тим часом в світі несприйняття експлуатації тварин в цирках зростає.

В рамках запровадження нових правил з охорони диких тварин в 2012 році у цирках Великобританії було заборонено використовувати певних окремих видів тварин, введені перевірки та ліцензування. Після цього в 2013 році організацією YouGov було проведене національне опитуваннящодо використання окремих видів тварин у цирках. Результати соціологічного опитавання показали, що більшість людей в Сполученому Королі́встві Великої Брита́нії та Півні́чної Ірла́ндії виступають проти використання тварин в цирках (сині стовпчики).  Найбільше людей виступало проти експлуатації великих тварин (80%).


Список тварин є типовим і варіюється від ведмедів до папуг, хоча й позбавлений популярних циркових тварин, таких як морські леви. Опитування показало, що з 1955 опитаних людей 81% відповіли що ведмеді повинні бути заборонені в цирках, 79% вважають, що тиграм не місце в цирках, 78% що левам 74% що слонам. І лише щодо папуг опитування показало близькі результати: 48% проти 39%, які вважали допустимим їх використання в цирках.

 Після 2015 року в Великобританії почала діяти заборона всіх диких тварин в цирках. Ця заборона з тих пір є предметом дискусій та намагань внести законодавчі поправки, які б забороняли використання лише крупних тварин, таких як великі кішки або слони, але не всіх диких тварин, зокрема дозволяючи використовувати зебр та верблюдів.

Поглянемо на інші країни, де цирк з тваринами вже заборонений законодавчо
і проаналізуємо світові тренди.


Існують загальнонаціональні заборони на використання деяких (жовтий колір) або навіть всіх (зелений колір) тварин у цирках у Швеції, Коста-Ріці, Індії, Фінляндії, Сінгапурі, Швейцарії, Норвегії, Австрії, Бельгії, Боснії та Герцеговині, Хорватії, Чехії, Кіпрі, Естонії, Греції, Угорщині, Польщі, Португалії, Словенії, Болівії, Колумбії, Еквадорі, Сальвадорі, Панамі, Парагваї, Перу, Ізраїлі, Тайвані, Мальті, Нідерландах та Данії.

Іспанія, Ірландія, Сполучене Королівство, Аргентина, Австрія, Чилі, Бразилія, Канада, Мексика та США локально обмежили або заборонили використання тварин у розважальних цілях (синій колір).

 У 2009 році Болівія прийняла закон про заборону використання будь-яких тварин, диких або домашніх, у цирках. Закон говорить, що цирки "становлять акт жорстокості". Оператори цирку мали один рік з дня прийняття законопроекту 1 липня 2009 року. wiki

Вистави з тваринами все рідше зустрічаються в сучасному цирку, на відміну від традиційного цирку, де вистави з тварин були значною частиною циркових розваг. wiki
 
Заклади 7 стаціонарних цирків в Україні належать державі. Поки що. За даними Міністерства Економіки і розвитку України до переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації протягом 2017-2020 років, входять Національний цирк України в Києві і ще шість українських держцирків в інших містах.

Державне підприємство "Національний цирк України"
Державне підприємство "Харківський державний цирк імені Ф. Д. Яшинова"
Державне підприємство "Дніпропетровський державний цирк"
Державне підприємство "Запорізький державний цирк" 
Державне підприємство "Одеський державний цирк" 
Державне підприємство "Криворізький державний цирк" 
Державне підприємство "Львівський державний цирк" 
Державне підприємство "Дирекція пересувних циркових колективів України"
Державне підприємство "Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів"
Державне підприємство "Державна циркова компанія України" 


Важко судити чи є плани тотальної приватизації цирків дійсно є наслідком низької ефективності керування державою цими об'єктами.

Більш очевидним мотивом для цього є бажання скористатись цінною землею в центрі великих міст та власне будівлями як об'єктами нерухомості. Це також загрожує можливістю скуповування державних цирків одною особою і створення приватної циркової монополії, яка  заради прибутку буде ще більше експлуатувати тварин.

Громадськість виступає рішуче проти такого сценарію, а усвідомлення жорстоких практик за лаштунками цирків зростає. За останні роки рівень активності суспільства щодо проблеми використання тварин в цирках значно збільшився.

В 2016 році в Києві пройшла перша массова акція за цирк без тварин, після чого близько 5000 людей підписало петицію за цирк без тварин 

В 2017 році до акцій за права тварин долучились тисячи людей.

Розгорнута дискусія про те, чи може Український цирк відмовитись від використання тварин, відбулась на шпальтах журналу The Village.Мітинг 2016 року у Києві "Цирк без тварин". Фото: Кристина Дружиніна
 
Нардепи разом із захисниками прав тварин вже подали до Верховної Ради два законопроекти №5283  №5229, у яких пропонується заборонити номери з тваринами у пересувних і стаціонарних цирках України. 

В січні 2018 року акції за цирк без тварин охопили найбільші міста України: Київ, Харків, Одесу, Львів, Дніпро.